Repülővel mit igen és mit nem?
Az ügyfélszolgálatához érkező leggyakoribb kérdések, mi mindent szeretnének felvinni az utasok a repülőgép fedélzetre?
A szabályozás szerint minden olyan dolgot, amelyre a repülés idején az utazónak szüksége van, és nem szállítható feladott poggyászban, az a kézipoggyászba kell hogy kerüljön. Sok esetben azonban az utazók számára nem egyértelmű, hogy egy-egy tárgy felvihető-e a gép fedélzetére vagy sem. Az ügyfélszolgálatra a leggyakrabban a különböző folyadékok szállításával kapcsolatos kérdések futnak be, de van, aki a sznorkel maszkja vagy a gumimatrac szállításával kapcsolatban kér tanácsot tőlünk” – mondja az diszpécserszolgálat.
Mint köztudott, a legtöbb probléma a különféle folyadékokkal van. Kézipoggyászban csak 100 ml-nél kisebb kiszerelésben lévő folyadék szállítható, ám a kiskereskedelmi forgalomban kapható termékek ennél nagyobb kiszerelésben vannak.
Tudta, hogy 6 cm-nél kisebb olló elvileg szállítható a kézipoggyászban?
Ennek ellenére nem javasolják, hogy a manikűrkészletet, elsősegély csomagot ide tegye, mert ezt kivétel nélkül elveszik az ellenőrzésnél. A hajvasaló viszont nyugodtan felvihető.
A gyógyszereket, amelyekre szükségünk van az út során, szintén magunknál tartható, az inzulin mellé viszont orvosi igazolással is rendelkezzünk.
Leeresztett állapotban még a gumimatrac és a kézi pumpa is magunkkal vihető a gépre. A különböző sporteszközökre ugyanakkor külön szabályozás vonatkozik, ami légitársaságonként eltérhet.
Az uszonyra “sokak által békatalpként ismert” a sérülékenysége miatt érdemes inkább a kézipoggyászban szállítani.
Szendvicset, pékárut, vákuum csomagolt húsokat, például szeletelt szalámit lehet a kézipoggyászban szállítani, sőt kis mennyiségben a feladott bőröndben is vihetünk magunkkal hazai elemózsiát. Alkoholos italt viszont csak a feladott poggyászba tehetünk. Dohányt, szivarkát mindkét csomagba rakhatunk, azonban nem haladhatjuk meg az adott ország vámszabályában meghatározott mennyiséget. Erről érdemes előre tájékozódni.
A Duty-free termékeket magunkkal vihetjük a fedélzetre
de érdemes a kasszánál időzáras zacskót kérni a vásárlás során. Érdekesség pl: Egyiptomba repülve sorban bontódtak a Jägermeisteres üvegek 🙂 Amivel a személyzet nem foglalkozott, mert a Dutty-free -ben vásárolták előre.
A mobiltelefont, tabletet, laptopot a kézipoggyászban szállítsuk. Azonban egy kivétel van: amennyiben közel-keleti indulással vagy átszállással, illetve közel-keleti indulással, de EU-tagországban történő átszállással érkeznénk az Egyesült Államokba, akkor a laptopot, tabletet csak a feladott bőröndben szállíthatjuk, a repülőgépre nem engedik fel.
Érdemes a poggyászt a repülőtéren befóliáztatni, mert ezzel megóvjuk a külső behatásoktól, illetve annak tartalmát a felmerülő sérülésektől. A törékeny értékeinket, tárgyainkat mindenképp alaposan csomagoljuk be, hogy megóvjuk az esetleges sérülésektől.
Mit lehet felvinni a repülőre?
A kézipoggyászba elsősorban azokat a dolgokat tegyük, amelyekre az utazás közben szükségünk lehet, a feladott poggyászt ugyanis csak a leszállás után kapjuk vissza újra. Persze a kézipoggyász mérethatárai miatt fel kell állítani egy fontossági sorrendet, ugyanis nem biztos, hogy minden fontosnak gondolt tárgyunk be fog férni a kézipoggyászba. Nézzük, mit érdemes felvinni a repülőgépre! A legfontosabb dolgok listája:
- személyi és úti okmányok (útlevél, repülőjegy, beszállókártya, biztosítási kötvény, szállás visszaigazolása, autóbérlés visszaigazolása, jogosítvány)
- pénz és bankkártyák
- kulcsok (pl. lakáskulcs, kocsikulcs)
- mobiltelefon, laptop, tablet, fényképezőgép, kamera, nagyobb értékek
- mobiltelefon töltő és egyéb töltők
- üzleti vagy magánjellegű iratok
- könyv, újság, keresztrejtvény (egy hosszú, esetleg átszállásos repülőút esetén nagyon hasznosak lehetnek
- gyógyszer – ha szükséges, legyen hozzá orvosi igazolás is (a folyékony gyógyszerekre vonatkozó szabályok később)
- szendvics, „túlélő” keksz, ropi, csoki
- zsebkendő
- meleg ruha, pulóver (a repülőgépeken előfordul, hogy túl hideg levegőt fúj be a légkondicionáló, és nincs annál bosszantóbb, mint megfázva elkezdeni egy régóta várt nyaralást)
- váltásruha (arra az esetre, hogyha esetleg a feladott poggyászunk elkallódna, akkor ne az úti célunk egyik üzletének próbafülkéjében induljon a „pihenésünk”)
- esernyő (főként akkor lehet hasznos, hogyha nem fedett beszállítókaputól indul a járatunk, hanem ki kell gyalogolnunk a repülőgéphez, ahol ráadásul még várnunk is kell a lépcsőn általában lelassuló beszállás miatt)
Folyadék szállítása repülőn
A kézipoggyászban elhelyezhető folyadékokra nagyon szigorú szabályok vonatkoznak. Csak meghatározott folyadékok vihetők fel a repülőgép fedélzetére, amelyeknek biztonsági ellenőrzésen kell átesniük. Minden utas egyetlen átlátszó, újrazárható műanyag zacskót vihet fel a repülőre a kézipoggyászban. A zacskó űrtartalma 1 liter lehet. A zacskóban lévő folyadékoknak – ital, hab, krém, naptej, parfüm, illatszer – 100 ml-es vagy annál kisebb kiszerelésben kell lenniük. Minden egyéb folyadékot a feladott poggyászban kell elhelyezni.
Visszazárható műanyag zacskót általában lehet vásárolni a repülőtéri újságárusító helyeken, de előfordul, hogy a biztonsági ellenőrző pontokon is osztanak ingyenesen. Ezeken kívül a kézipoggyász tartalmazhatja még a repülés során elengedhetetlen gyógyszereket, speciális élelmiszereket, bébiételt, tápszert.
Szintén felvihetjük a fedélzetre az ellenőrzőpontokon túl, a vámmentes területen vásárolt folyadékokat, italokat, parfümöket, üdítőket, amelyek űrtartalma meghaladhatja a 100 ml-t. A vámmentes termékek számláját meg kell őrizni az utazás végéig, mert ezzel tudjuk igazolni, hogy vámmentes területen vásároltuk őket.
Mit nem lehet felvinni a repülőre?
Általánosságban elmondható, hogy az éles, szúró- és vágóeszközöket, veszélyes tárgyakat, tűz gyújtására alkalmas eszközöket nem szabad a kézipoggyászba tenni, mert ezeket elkobozzák a biztonsági ellenőrzés során. Ezeket a tárgyakat mindenképpen a feladandó poggyászba kell rakni. A kézipoggyászba nem rakható termékek körét a 185/2010 EU rendelet 4C függeléke tartalmazza tételesen. Ezek közül az alábbiakat emeltük ki:
- semmilyen lőfegyvert, pisztoly, puskát, de valódi fegyverre hasonlító játékfegyvert sem
- íjat, nyilat, számszeríjat
- sokkolásra, elkábításra, bénításra szolgáló eszközöket (pl. önvédelmi spray, könnygáz spray, állatrisztó szerek)
- hegyes, éles tárgyak, amelyek súlyos sérülést okozhatnak (pl. borotvapenge, sniccer, olló)
- kéziszerszámok, amelyek veszélyt jelenthetnek vagy a repülőgép biztonságát veszélyeztethetik (pl. fúrógép, csavarhúzó, véső, fűrész)
- tompa eszközök, amelyek ütés útján okozhatnak súlyos sérülést (pl. baseballütő, gumibot)
- robbanóanyagok, gyúlékony anyagok, gyújtóeszközök (pl. lőszer, tűzijáték, gyufa)
A kézipoggyász tartalmának ellenőrzése
A kézipoggyász tartalmát a repülőtéri biztonsági ellenőrző pontoknál megvizsgálják. Megnézik, hogy a kézipoggyász kizárólag a repülőre felvihető dolgokat tartalmaz-e. A vizsgálat során a kézipoggyászt és a zsebeink tartalmát műanyag tálcákba kell helyezni. A tálcák ezt követően egy röntgen készüléken mennek át, amely átvilágítja a csomagok tartalmát. Amennyiben olyan tárgyat találnak a csomagunkban, ami nem vihető fel a repülőre, akkor azt elkobozhatják, ezért még otthon, nyugodtan érdemes alaposan átgondolni pakolás közben, hogy mit teszünk a kézipoggyászba. Annál is inkább, mert mire a repülőtéren a biztonsági ellenőrzéshez érünk, addigra a feladott poggyász már leadásra kerül, így a kézipoggyászba nem való dolgokat nem tudjuk áttenni a feladott bőröndbe.
Ellenőrzésnél a laptopokat, tableteket és a folyadékokat tartalmazó visszazárható műanyag zacskót külön ki kell venni a kézipoggyászból, hogy a biztonsági ellenőrzésen megvizsgálhassák a tartalmát. Ha a zacskó mérete vagy a benne lévő folyadékok mennyisége, kiszerelése nem felel meg a szabályoknak, akkor az ellenőrző pontnál ezeket elvehetik, vagy arra kérhetik az utast, hogy dobja ki. Ezért a nagyobb kiszerelésű folyadékokat, pl. ital, naptej, dezodor, arcszesz, borotvahab érdemes a feladott poggyászba tenni. A biztonsági ellenőrzés során kérhetik az üvegek, tubusok felbontását, hogy a tartalmukról megbizonyosodjanak.
Később még pontosítjuk a listát, amit biztosan lehet és amit biztosan nem lehet felvinni a gépre…
Köszönöm ha megosztod, segíts másoknak is!
Jó utat kívánok, Zoltán Kapitány!